Zasady działania pompy ciepła

Data dodania: 07.06.2017


Na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych form ogrzewania budynków. Jednym z coraz bardziej popularnych sposobów jest montaż systemów geotermicznych, które potocznie nazywa się pompami ciepła. Jednak jakie są zasady działania pomp ciepła i w jaki sposób wpływają na środowisko?

Podstawą każdej pompy ciepła jest energia pobierana z wnętrza ziemi, która jest najczęściej wykorzystywana do zasilania ogrzewania podłogowego. Dzieje się tak, ponieważ działanie energii ziemnej jest najbardziej efektywne oraz korzystne gdy stosuje się je właśnie w taki sposób.

Budowa domów Szczecin

Decydując się na montaż systemu ogrzewania geotermicznego musimy mieć na uwadze, jak wygląda jej struktura, ponieważ pompy ciepła nie są uniwersalne i w zależności od swojej budowy będą przystosowane do pracy na różnego rodzaju terenach. Najczęściej spotyka jest standardowa budowa mechanizmu, na którą składają się trzy elementy: pompa ciepła, kolektor oraz bojler z kotłem do podgrzewania wody. Głębokość odwiertu, w którym umieszczony zostanie kolektor jest ściśle związana z warunkami geodezyjnymi oraz wielkością działki oraz budynku mieszkalnego. System rur musi zostać rozmieszczony poniżej poziomu zamarzania ziemi. Kolektory poziome zakopywane są na około 1,5m głębokości, gdzie to temperatura ziemi utrzymuje się pomiędzy 4-8°C. Jednak taka konstrukcja zajmuje sporą ilość powierzchni i wymaga od nas poświęcenia od 400 do 600m2 działki. Istnieją również kolektory pionowe, które świetnie spisują się na mniejszych rozmiarowo działkach. Głębokość odwiertu wynosi wówczas średnio 80m. Innym elementem struktury ogrzewania geodezyjnego jest system rur sondowych, który ma za zadanie doprowadzić energię do centrum instalacji, czyli pompy ciepła. W tym miejscu dochodzi do zwiększenia temperatury surowca.

Decydując się na pompę ciepła musimy mieć na uwadze nie tylko, jak jej montaż wpłynie na środowisko oraz nasze finanse. Warto również zwrócić uwagę na dostępność tych produktów na rynku oraz przedsiębiorstwa zajmujące się ich montażem. Przykładowo TLS Developer stawia stały rozwój oraz poszukiwanie nowych rozwiązań oraz udogodnień, które mogliby zaoferować swoim  klientom. Oferują projektowanie oraz budowę domów, przygotowanych według indywidualnych pomysłów klientów. Dlatego montaż systemów ogrzewania geotermicznego nie będzie stanowił dla nich żadnego problemu. Podejmując współpracę z taką firmą możemy mieć pewność, że dołożą wszelkich starań, aby nasz dom spełniał wszystkie nasze potrzeby.
Deweloper domy Szczecin

Apartamenty w Kołobrzegu