Wybór projektu domu – na co zwrócić uwagę

Data dodania: 09.03.2017


Dom powinien być miejscem, do którego zawsze chętnie wracamy i każdy mieszkaniec czuje się w nim jak najlepiej. Jednak żeby cieszyć się idealnym domem, najpierw inwestor staje przed niezwykle trudnym zadaniem – znalezieniem projektu architektonicznego. Na jakie pytania powinniśmy sobie odpowiedzieć, zanim padnie ostateczny wybór projektu domu? Na co zwrócić uwagę, żeby nie żałować swojej decyzji?

Lepszy projekt gotowy czy na zamówienie?

Zasadniczo decydując się na budowę domu przyszły właściciel nieruchomości może wybrać tak zwany katalogowy projekt architektoniczny lub zlecić jego wykonanie na zamówienie w pracowni projektowej. Zakup gotowego projektu wiąże się z niższymi kosztami, ale są wyjątki od tej zasady. Jeśli budowa domu inwestora odbywa się na wyjątkowo wymagającej działce o trudnych warunkach albo chce wprowadzić wiele modyfikacji związanych z jego wyglądem czy funkcjonalnością, wtedy można się spodziewać, że ostateczny koszt zakupu i adaptacji projektu może być podobny do ceny za projekt indywidualny. A w tym przypadku klient ma o wiele większą swobodę w kształtowaniu projektu przyszłego domu.

Jakie są potrzeby i zwyczaje mieszkańców?

Bardzo ważne jest to, aby w trakcie poszukiwań projektu idealnego nie dać się zwieść malowniczym opisom projektowym, ani wizjom architektów, którzy za nimi stoją. Nieważne, że w ostatnich latach modne są wnętrza w stylu open space – jeśli nabywca wie, że nie będzie się dobrze czuł w takim otoczeniu zdecydowanie nie warto podążać utartymi ścieżkami, ale zdecydować się na takie rozwiązanie, które będzie bardziej zgodne z jego preferencjami.

Jakie są warunki zabudowy na działce budowlanej?

Podstawowym kryterium, które w dużej mierze wpływa na wybór projektu domu jest działka budowlana. To od warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zależy jaki dom może stanąć w konkretnym miejscu. Co więcej, liczy się nie tylko sam projekt zagospodarowania działki, ale także jej wielkość i ukształtowanie terenu. Na przykład na wąskiej działce trudno jest wybudować przestrzenny i funkcjonalny dom parterowy, a o wiele lepiej sprawdzi się budynek wielokondygnacyjny.

Ile wynosi budżet na budowę domu?

Każda decyzja związana z budową domu wcześniej czy później dotyka tematu pieniędzy – wybór projektu jest jednym z wielu przykładów. Możliwości finansowe inwestora mają bezpośredni wpływ na to na jakiej działce zostanie wybudowany dom, kto przygotuje projekt, czy cała inwestycja będzie się odbywać systemem gospodarczym, czy też powierzy to zadanie specjalistycznej firmie, jak TLS Developer.

Ale myśląc o budżecie warto wybiec nieco w przyszłość i wziąć pod uwagę nie tylko wydatki związane z budową, ale również z użytkowaniem domu. Czasami warto zainwestować więcej w nowoczesny i dopracowany projekt czy wysokiej jakości materiały budowlane, bo przełoży się to na energooszczędność budynku, czyli w praktyce po prostu niższe rachunki.