Sposoby palenia w kominku

Data dodania: 31.07.2017


Kominek to idealny sposób na dopełnienie piękna wnętrza, ale także alternatywny sposób ogrzewania. W zależności od typu konstrukcji, może mieć o różny wygląd i system działania. Zmienne pozostaje również to, co wkładamy do paleniska. Podpowiadamy, jakie sposoby palenia w kominku możemy zastosować.

Drewno to najbardziej popularne paliwo kominkowe. Jednak nie każdy użytkownik tego typu ogrzewania wie, jak wielkie znaczenie ma sposób przechowywania drewna. Po ścięciu powinno być składowane przynajmniej przez dwa lata, aby zapobiedz wydzielaniu sie dymu z wilgotnych kawałków. Najsprostrzym sposobem na rozpoznanie źle wysuszonego drewna jest to, że tworzony przy procesie spalania dym brudzi szybę wkładu kominkowego oraz wydostanie się z kominka do pomieszczenia.
Sposób eksploatacji kominka też ma bardzo instotne znaczenie. Rozpalając kominek drewnem, należy w pierwszej kolejności uchylić drzwiczki. Dzięki temu wpuścimy do wnętrza trochę ciepłego powietrza z pomieszczenia i zmniejszymy różnicę temperatur. Nie zaszkodzi również rozpoczęcie procesu palenia od użycia kawałków gazet, drobnych patyczków lub przeznaczonych do tego celu podpałek. Niezwykle istotne jest, aby w trakcie rozpalania ognia utrzymać maksymalny dopływ powietrza.

Maszyny CNC

Niezwykle istotnym czynnikiem jest również pielęgnacja kominka. Regularne oczyszczanie z popiołu nie tylko pozwoli nam zachować czystość, ale przede wszystkim ograniczy stopień dymienia w trakcie kolejnego rozpalanis ognia.

Jeszcze innym sposobem palenie w kominku jest użycie brykietu drzewnego. W przypadku tego surowca nie musomy czekać dwóch lat, aby z niego skorzystać. Dzieje się tak dlatego, że brykiet jest produkowany z trocin, które są prasowane i łączone, ale bez użycia specjalnych środków spajających, co gwarantuje suchą stukturę surowca. Brykiet, podobnie jak węgiel charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną, ponadto posiada trzy razy większą gęstość niż drewno, a rozpalanie go trwa szybciej niż w przypadku drewna. Nie należy również zapominać, że czas spalania brykietu wynosi około pięciu godzin.

Niezależnie od tego, jaki sposób palenia w kominku wybierzemy, warto omówić tą kwestie z producentem kominka. W przypadku współpracy z firmami, takimi jak TLS Developer będziemy mogli zasięgnąć porady specjalisty, z którym współpracują. Warto pamiętać o tym, aby decyzja o montażu kominka była odpowiednio przemyślala i podjęta jeszcze na etapie tworzenia projektu architektonicznego.