Proces budowlany domu – część 3

Data dodania: 06.07.2016


Im bliżej do ukończenia budowy domu, tym większe oczekiwania i ekscytacja. Kiedy obiekt jest już w stanie surowym zamkniętym przychodzi pora na ostateczne prace montażowe i wykończeniowe, które często są ulubionym momentem deweloperów oraz właścicieli domów. To właśnie teraz przychodzi czas na to, aby nadać wnętrzu wygląd, który będzie cieszył swoim pięknem i funkcjonalnością.

Kiedy budowa domu wkracza w kolejną fazę inwestor ma coraz więcej realnego wpływu na ostateczny wygląd budynku. Na tym etapie budowy dom ma już wykonane wszystkie elementy o fundamentów, po pokrycie dachu, wraz ze ścianami nośnymi, działowymi, izolacją przeciwwodną i cieplną czy schodami i stropami. W stanie surowym zamkniętym dodatkowo montowane są okna, drzwi zewnętrzne oraz takie elementy jak bramy garażowe (o ile garaż jest spójną częścią bryły budynku).

Czym zajmuje się więc deweloper w fazie prac montażowych i wykończeniowych? Wszystkimi robotami budowlanymi, które doprowadzą do tego, że wnętrze będzie nadawało się do użytkowania przez mieszkańców. Tym samym w zakres prac wykończeniowych zalicza się głównie montaż elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej czy ogrzewania, ale także szpachlowanie i gładzenie ścian wewnętrznych oraz wykonanie zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych. Na tym etapie budowa domu musi obejmować również takie działania jak prace malarskie, układanie parkietów, posadzek oraz montaż drzwi wewnętrznych i urządzeń sanitarnych czy elektrycznych wyposażenia domu.

Zanim budowa domu ostatecznie zostanie uznana za zakończoną należy jeszcze wykonać ocieplenie i otynkowanie ścian zewnętrznych, wykończenie izolacji cieplnej dachu i podłogi.

Zakończenie procesu budowlanego następuje w momencie, w którym wybudowany dom jednorodzinny zaczyna być użytkowany, a fakt ten zostaje zgłoszony do odpowiedniego organu nadzoru budowlanego przez inwestora lub dewelopera.

Jeśli inwestor zdecydował się na współpracę z biurem deweloperskim przy budowie domu jednorodzinnego najczęściej może liczyć na to, że specjaliści wezmą na siebie obowiązek dopełnienia wymogów formalnych. Wtedy to właśnie deweloper zajmuje się dostarczeniem całej dokumentacji związanej z przebiegiem prac budowlanych, którą określają przepisy Prawa budowlanego.


Deweloper – budowa nowoczesnych domów: www.tlsdeveloper.pl