Proces budowlany domu – część 2

Data dodania: 06.07.2016


Budynek w stanie surowym otwartym daje już możliwość wstępnego oglądu na to, jak będzie się prezentowała ukończona budowa domu. Widać już ogólną kubaturę obiektu, cała konstrukcja sprawia wrażenie, że wkrótce będzie można wprowadzić się do swoich wymarzonych czterech kątów. Jednak w tym momencie inwestora czeka jeszcze szereg prac do wykonania.

Kiedy budynek przyjął już kształt i z zewnątrz widać, jak będzie ostatecznie prezentował się ukończony dom mówimy o stanie surowym otwartym. Taki budynek ma już wybudowane ściany nośne, wykonaną konstrukcję dachu, stropy między kondygnacjami czy schody wewnątrz obiektu. Innymi słowy w tym momencie powinny być już wykonane wszystkie prace związane z przygotowaniem działki, fundamentów i konstrukcyjno-montażowych w części nadziemnej.

Następnie ekipa budowlana pod okiem dewelopera i inspektora nadzoru inwestorskiego zajmuje się budowlanymi pracami wykończeniowymi. Do zadań takich należy głównie montaż drzwi i okien, a także czasami ścianek działowych. Stanu budowanego domu na tym etapie można uznać za surowy zamknięty. Trzeba jednak pamiętać, że Prawo budowlane nie definiuje w żaden sposób tego pojęcia, więc jest to określenie bardzo umowne. Żeby uniknąć nieporozumień inwestor powinien ustalić z wykonawcą zakres prac, jakie zostaną wykonane w danym etapie. Jednak w porównaniu do stanu surowego otwartego tutaj mamy do czynienia z dużo mniejszym zakresem prac do wykonania. Nie zmienia to jednak faktu, że dokładne określenie w umowie między wykonawcą a inwestorem tego, co ma być wykonane, aby uznać konkretny etap prac za ukończony zaoszczędzi później niepotrzebnych sporów między stronami.

Wybierając okna do domu warto zainteresować się modelami odpornymi na włamania oraz wzmacniającymi izolacyjność cieplną budynku. O tym, jakie okna i drzwi zostaną zamontowane w budowanym domu można zdecydować we współpracy z deweloperem. Odpowiedni wybór na etapie budowy zaoszczędzi nam kosztownej wymiany po kilku latach użytkowania, jeśli zdecydujemy się na tańsze, proste modele okien. Podobnie jest z wyborem drzwi – lepiej od razu zainwestować w solidne drzwi, o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła i izolacyjności akustycznej. Warto pamiętać, że koszty związane z ogrzewaniem domu pochłaniają niemal 70% energii zużywanej w budynku, więc dobrej jakości drzwi i okna pozwolą na oszczędność energii.


Budowa domów w Szczecinie: www.tlsdeveloper.pl

Serwis z informacjami o projektowaniu schodów: schodyw.szczecin.pl