Ile pomieszczeń powinien mieć Twój dom? Zaplanuj to nim będzie za późno!

Data dodania: 02.11.2017


Planujesz budowę domu wolnostojącego i w tym celu dokonałeś zakupu działki w cichym zakątku, na którym wkrótce stanie Twoja upragniona nieruchomość? Na pewno układasz w myślach plany odnośnie urządzenia domu, a Twoje pomysły są ograniczone tylko wyobraźnią. Często zdarza się jednak, że rzeczywistość weryfikuje nasze plany, a przestrzeń mieszkalna okazuje się niewystarczająca. Jaki projekt domu najlepiej odpowie naszym potrzebom? Jak zaplanować przestrzeń, aby wystarczyło jej dla wszystkich domowników? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym artykule. Sprawdź co zrobić, aby dobrać ilość pomieszczeń do liczby domowników i nie daj się zaskoczyć!

Projektowanie domów Szczecin

Pierwszą kwestią są pokoje sypialne – w tym przypadku warto dokładnie przemyśleć ile ich powinno znaleźć się w naszym domu. Nie zapomnij o tym, że każdy z domowników musi mieć zapewnioną prywatną przestrzeń, w której będzie mógł czuć się w pełni swobodnie. Pamiętaj również, ze największe pomieszczenie – najczęściej spełniające funkcję salonu jest miejscem reprezentatywnym, w którym podejmować będziemy gości – jego  

Sypialnia głów rodziny bardzo często jest zaplanowana jako kilka połączonych ze sobą pomieszczeń, na które składa się część sypialniana, część garderobiana oraz łazienka. Jeśli posiadasz więcej niż jedno dziecko, takie rozwiązanie zapewni Ci szczególne poczucie swobody i stworzy przestrzeń przeznaczoną tylko dla Ciebie.

Ile łazienek powinien liczyć Twój nowy dom? Wybierając projekt domu w mieście Szczecin lub gdziekolwiek indziej, warto przeanalizować ilość pięter budynku i na tej podstawie określić, jak dużo łazienek potrzebuje nasza nieruchomość. Jeśli Twój dom będzie miał tylko parter, jedna łazienka oraz toaleta w okolicy części wspólnej w zupełności wystarczy i mogą korzystać z niej zarówno osoby będące gośćmi w naszym domu, jak i jego codzienni mieszkańcy. Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak często łazienka staje się źródłem rodzinnych konfliktów. Właśnie dlatego dom piętrowy powinien posiadać co najmniej dwie łazienki, aby zwiększyć przepustowość codziennego korzystania z nich.

Wybierając projekt domu, musisz przemyśleć również kwestię kuchni. Najlepiej, jeśli będzie ona pomieszczeniem przestronnym – gotowanie w ciasnej kuchni nie należy do najprzyjemniejszych. Warto również połączyć kuchnię z częścią jadalnianą bądź też z salonem, aby nie ograniczać kontaktów rodzinnych. To, czy postawimy na projekt domu z kuchnią otwartą bądź zamkniętą zależy od naszych upodobań i tego, czy często organizujemy spotkania towarzyskie – w takim przypadku kuchnia otwarta jest doskonałym rozwiązaniem.

Nowe domy Szczecin