Dom z poddaszem użytkowym – wady i zalety projektu

Data dodania: 13.07.2016


Decydując się na budowę domu inwestor stoi przed niezliczoną ilością trudnych decyzji. Jedną z nich jest niewątpliwie kwestia wyboru odpowiedniego projektu domu. Podstawowe pytanie, z jakim można się spotkać na początku takich rozważań brzmi: dom parterowy czy z poddaszem? Projekty domów z poddaszem użytkowym nie bez powodu są jednym z najpopularniejszych rozwiązań na rynku deweloperskim. Jakie są wady i zalety takich domów?

Energooszczędna eksploatacja

Największą zaletą domów z poddaszem użytkowym jest na pewno ich energooszczędność. Jak wskazują architekci z zespołu TLS Developer w takich projektach uzyskuje się najlepsze parametry izolacji termicznej. Wynika to głównie ze zwartej bryły budynku, ograniczenia ilości mostków termicznych i ekonomicznym rozprowadzeniem instalacji grzewczych między piętrami.

Mała działka, duży dom

Jednym z powodów, które wpłynęły na tak silną pozycję domów z poddaszem użytkowym na rynku nieruchomości jest też zależność pomiędzy działką budowlaną a powierzchnią budowanego domu. Zazwyczaj domy z poddaszem, dzięki rozmieszczeniu powierzchni użytkowej na dwóch kondygnacjach pozwala na realizację projektu na mniejszym terenie niż byłoby to konieczne, gdyby tę samą przestrzeń rozłożyć na jednym poziomie.

 

budowa domów szczecinźródło: tlsdeveloper.pl

Wygodny podział

Według doświadczeń projektantów z firmy TLS Developer nie bez znaczenia jest także wygoda w układzie pomieszczeń w domu z poddaszem użytkowym. Dzięki dwóm poziomom użytkowym właściciel domu może wraz z architektem zaplanować podział przestrzeni. W ten sposób można w prosty sposób wydzielić strefę otwartą, dzienną na parterze, a pokoje prywatne zagospodarować na poddaszu.

Trudne warunki wykończenia

Niestety z uwagi na to, że część pomieszczeń znajduje się na poddaszu, przy aranżacji i wykończeniu trzeba stawić czoło niemałemu wyzwaniom, jakim są skosy. Problemem może się okazać znalezienie odpowiednich mebli czy funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni pod dachem, tak aby urządzone pomieszczenia były w pełni praktyczne i wygodne.

Koszty budowy

Na etapie budowy dom z poddaszem użytkowym na pewno pochłonie więcej kosztów niż jego parterowy odpowiednich, chociażby ze względu na bardziej wymagającą konstrukcję stropu i dachu. Trzeba też wziąć pod uwagę koszty montażu okien połaciowych czy w końcu niezbędnych w domach piętrowych schodów (producentschodow.szczecin.pl).