Dom parterowy – wady i zalety projektu

Data dodania: 13.07.2016


Wybierając projekt domu, który zamierzamy wkrótce wybudować jedną z podstawowych kwestii, jakie warto wziąć pod uwagę jest rodzaj konstrukcji takiego budynku. Jedną z możliwości jest budowa domu parterowego. Tego typu projekty cieszą się uznaniem osób, które cenią klasyczne rozwiązania, dlatego w pracowniach projektowych i ofertach deweloperów nie brakuje takich propozycji. Jakie są zalety i wady domów parterowych?

Bez ograniczeń

Główną zaletą domów parterowych bez wątpienia jest fakt, że są to domy dla wszystkich. W przeciwieństwie do konstrukcji piętrowych, gdzie mieszkańcy musza pokonywać schody, żeby dostać się do niektórych pomieszczeń, tutaj nie ma tego typu barier. Dzięki temu w domu parterowym mogą zamieszkać całe rodziny i ani osoby starsze, ani schorowane, ani małe dzieci nie będą odizolowane od wybranych części domu.

Łatwy dostęp

Jak wskazują projektanci z TLS Developer domy parterowe zapewniają bliski kontakt z naturą w postaci przydomowego ogródka. Przy odpowiednich rozwiązaniach projektowych można uzyskać bezproblemowy dostęp do podwórka niemalże z każdego pomieszczenia. Istotną informacją dla amatorów prac ogrodowych jest też to, że z uwagi na swoją niską zabudowę dom parterowy nie będzie zacieniał podwórka w takim stopniu, jak miałoby to miejsce w domu piętrowym.

Szybka budowa

Do zalet domów parterowych na pewno trzeba też zaliczyć sam proces budowy, który przebiega stosunkowo szybko i bez większych problemów, jakie ewentualnie można napotkać. Według architektów z TLS Developer zawdzięczamy to dość nieskomplikowanej budowie takich projektów – między innymi na poziomie lekkiej, nieobciążonej konstrukcji stropów czy mniej wymagających fundamentów. Na czas realizacji i koszty budowy wpływa też brak montażu schodów wewnętrznych, okien połaciowych czy balkonów.

Koszty eksploatacji

Niestety o ile w trakcie budowy można wskazać pewne oszczędności, to prawdopodobnie w ostatecznym rozrachunku koszty i tak się wyrównają. Winowajcą będzie wyższe niż w przypadku domów piętrowych zapotrzebowanie energetyczne. Domy parterowe są uważane za nieenergooszczędne, głównie przez niekorzystny stosunek kubatury do ilości przegród zewnętrznych i rozprowadzanie ciepła po wszystkich pomieszczeniach na jednym poziomie.

Działka budowlana

Większe nakłady finansowe może też nieść ze sobą kupno działki, na której zrealizujemy projekt. Z uwagi na to, że cała przestrzeń użytkowa domu jest zlokalizowana na jednym poziomie oczywiste jest to, że taki projekt wymaga terenu o większej powierzchni. Z tym problemem może sobie jednak poradzić zespół architektów czy deweloper, któremu zlecimy budowę domu (tlsdeveloper.pl).