Dom bliźniak – czy warto?

Data dodania: 30.12.2016


 

Rozważając budowę własnego domu, warto zastanowić się nad najbardziej ekonomicznymi rozwiązaniami. Oznacza to nie tylko zminimalizowanie kosztów budowy, ale także eksploatacji budynku oraz stylu życia. Wszystkie te aspekty może zapewnić nam dom bliźniak.

Bliźniak to dom mieszczący się pomiędzy kategoriami budynków szeregowych i wolnostojących. Przez prywatnych inwestorów nie jest zbyt chętnie wybierany, ponieważ wiąże się z bliskim kontaktem z rodziną, która zamieszkuje lokal po drugiej stronie wspólnej ściany. Jednak niekiedy warto podjąć takie ryzyko. Budynek wykonany przez fachowca, np. Deweloper Szczecin, wcale nie musi wiązać się z uciążliwymi kontaktami z sąsiadem. Ponadto z budową bliźniaka wiąże się wiele korzyści.

Najbardziej oczywistą zaletą bliźniaków jest powiększenie powierzchni działki. Przepisy zabraniają budowania domów wolnostojących w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy działki. Natomiast jeśli dwa budynki łączą się wspólną ścianą, prawo to nie obowiązuje. Dlatego, gdy maksymalnie zbliżymy dom do ogrodzenia, optycznie działka jest większa i można ją lepiej zagospodarować.

Wspólna ściana oznacza także wspólne koszty. Jeśli budowa obu budynków przebiega jednocześnie (sprawdź: budowa domów Szczecin), to można wynegocjować u producenta niższe ceny – ze względu na większą ilość kupowanych materiałów. Ponadto koszt ściany, która zazwyczaj jest niemała, dzielony jest na pół. Unikamy także wykończenia jednej z części dachu. Także podczas zimy mnóstwo ciepła ucieka przez ściany, dlatego połączenie dwóch domów będzie oznaczało mniejsze straty energii, co się przekłada na niższe koszty eksploatacji.

Kiedy za ścianą zamieszkują bliskie nam osoby, np. rodzina lub przyjaciele, jest to dla nas duże ułatwienie. Można wspólnie wychowywać dzieci i dzielić się obowiązkami, np. wożeniem do szkoły lub większymi zakupami. W weekendy można umawiać się na wspólne wieczory albo grille. W przypadku rodziny, która chce być ze sobą blisko, budowa bliźniaka to o wiele lepsze rozwiązanie niż mieszkanie w jednym domu wielokondygnacyjnym. Zapewnia on więcej prywatności, a jednocześnie pozwala na częste spotkania z krewnymi. Oznacza to także większe bezpieczeństwo. Jeśli wyjeżdżamy na wakacje, wiemy, że sąsiedzi będą mieli oko na nasz dobytek – i odwrotnie.

Mimo jego oczywistych zalet, nie każdemu podoba się wizja posiadania bliźniaka. Najczęściej inwestorom marzy się własny dom, który wzniósłby własnymi rękami. Jeśli jednak nie posiadamy takich ambicji i mamy możliwość zbudowania domu z kimś w spółce, ze względów ekonomicznych warto to rozważyć.

Do budowy domu polecamy solidnego wykonawcę Deweloper Szczecin.