Budowa domu jednorodzinnego – pozwolenie

Data dodania: 06.07.2016


Inwestycja związana z budową wymarzonego własnego domu to często jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu człowieka. Proces ten słusznie kojarzy się z ogromnym zaangażowaniem inwestora, dużym nakładem pracy architekta i nieocenioną robotą, jaką wykonują na placu inwestycji pracownicy z sektora budowlanego. Wszystko jednak zaczyna się od uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia chęci budowy domu – kiedy trzeba starać się o zgodę urzędników, a w jakich przypadkach wystarczy jedynie zgłoszenie budowy?

Zgodnie z nowelizacją w zakresie Prawa budowlanego, która obowiązuje od 28 czerwca 2015 roku nie każda budowa domu jednorodzinnego wymaga od inwestora zgłoszenia wniosku o pozwolenie na budowę. Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego można tak naprawdę uzyskać na dwa sposoby:

  • po pierwsze: drogą tradycyjną, dotychczas podstawową dla każdego inwestora, czyli przez złożenie wniosku o uzyskanie oficjalnego pozwolenia na budowę do odpowiedniego urzędu;
  • drugim sposobem jest skorzystanie z furtki, jaką umożliwiła wcześniej wspominana nowelizacja; wystarczy zgłosić do urzędu chęć rozpoczęcia budowy domu i o ile urzędnicy nie zaprotestują dla inwestora oznacza to uzyskanie tak zwanej „milczącej zgody”. Żeby odmówić inwestorowi prawa do rozpoczęcia budowy domu urząd musi w ciągu 30 dni od terminu zgłoszenia planowanych prac oficjalnie zgłosić sprzeciw – innymi słowy, jeśli organ administracyjny nie podejmuje żadnych kroków oznacza to przyzwolenie na rozpoczęcie prac.

Żeby skorzystać z tej możliwości trzeba jednak spełnić określone wymagania. Kluczowym pojęciem jest tu pojęcie obszaru oddziaływania domu jednorodzinnego (definicję określa art. 3 pkt 20 ustawy Prawa budowlanego). Samo zgłoszenie budowy nie wystarczy w przypadku, gdy obszar ten, na którym występują ograniczenia związane z zagospodarowaniem i zabudową wykracza poza działkę, na której został zaprojektowany dom.

Wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę jest niezbędny także w sytuacji, w której działka, na której planujemy budowę domu jednorodzinnego znajduje się na terenie, który jest objęty ochroną przyrody. Wtedy urząd powiatowy lub miejski będzie musiał dokonać analizy projektu pod kątem ewentualnego oddziaływania na środowisko naturalne na tym terenie.

Jeśli inwestor ma wątpliwości odnośnie tego czy w jego przypadku wystarczy zgłoszenie, czy może niezbędne jest ubieganie się o pozwolenie na budowę lepszym rozwiązaniem będzie ta druga opcja. Być może wiąże się ona z dłuższym postępowaniem administracyjnym, ale uchroni nas od ewentualnych kar, jeśli organy administracyjne uznają w jakimś momencie, że na przykład na danym terenie budowa oddziałuje na sąsiednie działki.

Decydując się na budowę domu warto dogłębnie przemyśleć wybór dewelopera, z którym podejmiemy współpracę. Na co zwrócić uwagę? Skuteczna firma deweloperska powinna mieć już doświadczenie w realizacji projektów domów jednorodzinnych i zatrudniać specjalistów z zakresu architektury i budownictwa. Dobrze, jeśli wybrany deweloper ma w swoich szeregach nie tylko architektów, którzy opracowują ogólną koncepcję budynku, ale także architektów wnętrz. Dzięki temu efektem finalnym współpracy z deweloperem będzie dom, który jest nie tylko funkcjonalny, ale również piękny i stylowy. Odpowiedni projekt jest dobrym wstępem do dalszych eksperymentów aranżacyjnych. Właściciel domu może wtedy swobodnie bawić się urządzeniem wnętrza. Dlatego tak ważna jest dobra baza w postaci przemyślanego i prawidłowo zrealizowanego projektu domu jednorodzinnego.


Budowa domów w Szczecinie: www.tlsdeveloper.pl