Budowa domu parterowego – dla kogo będzie to najlepsze rozwiązanie?

Data dodania: 04.06.2018


Planujesz takie wydarzenie, jak budowa domu? Na pewno przed tobą stanie bardzo trudna decyzja, a mianowicie projekt domu. Jaki wybrać? Indywidualny projekt domu, a może przygotowany już wcześniej? Przede wszystkim zastanówmy się nad podstawową kwestią, jaką jest liczba kondygnacji – dom parterowy będzie idealny dla osób, które nie lubią lub nie mogą wchodzić po schodach lub chcą mieć kontakt z przyrodą w ogrodzie. Rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne, jednak wciąż przegrywa z projektem domu zakładającym poddasze użytkowe. Kiedy warto postawić na dom parterowy i jakie wyzwania czekają nas podczas realizacji tego projektu? Warto dobrze przemyśleć jakie mamy możliwości – zastanów się nad potrzebami swojej rodziny oraz nad wielkością działki.

Apartamenty na sprzedaż nad morzem

Nowe domy Szczecin

Inwestorzy prywatni, którzy planują taką inwestycję, jak budowa domu najczęściej decydują się na budynek z piętrem lub też poddaszem użytkowym. Dlaczego jest to tak popularne rozwiązanie? Zazwyczaj działki budowlane nie są zbyt rozległe – a taki projekt domu to rozwiązanie, które oszczędza miejsce na niej. Jeżeli twoja działka jest bardzo mała, trudno będzie ci wybudować na niej dom parterowy – dodatkowo warto pamiętać o tym, że tradycja budowy domów z minimum jednym piętrem pochodzi z bardzo zamierzchłych czasów i jest wciąż żywa. Niemniej jednak budowa budynku parterowego zawsze generuje mniejsze koszty – nie trzeba na przykład wybierać schodów.

Dodatkowo budowa domu parterowego to doskonała oszczędność czasu – tego typu nieruchomości powstają dużo sprawniej i są łatwiejsze w realizacji. Wybierając projekt domu parterowego zmniejszasz także ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych. Podwykonawca nie musi stawiać ścian i stropu nad parterem a także dopierać odpowiednich schodów. Dzięki mniejszemu obciążeniu, nośność fundamentów i ścian konstrukcyjnych jest niższa. Dom parterowy zapewni ci także gwarancję bezpieczeństwa w przypadku mniejszych dzieci – nie zagraża im ryzyko upadku ze schodów a także wypadnięcie przez okno z dużej wysokości. Dzieci mogą swobodnie przemieszczać się po całym obszarze domu – bez większych ograniczeń, a ty możesz wciąż kontrolować co się z nimi dzieje w danym momencie. Jeżeli planujesz rozbudowę domu w przyszłości, warto jest wykonać mocny i solidny strop. Możesz także rozbudować dom „w bok” i sprawić, że będzie on bliźniakiem. Zanim jednak to zrobisz, zorientuj się czy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na realizację tego typu projektu.

Deweloper domy Szczecin